Patní ostruha
Patní ostruha je kostěný výrůstek zespodu paty, který vzniká až jako následek přetěžování chodidlové fascie (vazivová tkáň). V místě úponu k patě nejprve vznikne zánět a otok. Následně se zde začnou ukládat vápníkové soli, které vyústí v patní ostruhu.
Příčiny patní ostruhy
Příčinou vzniku patní ostruhy je přetěžování chodidel. To může nastat hned z několika důvodů jako například nadměrná zátěž, nadváha, nevhodná obuv nebo například chození naboso po rovných površích (dlažba apod.).
Projevy patní ostruhy
Patní ostruha vám nevyroste ze dne na den. Je za ní dlouhodobé přetěžování úponu patní kosti. To zpravidla doprovází bolest. Zprvu můžete občas pocítit nepříjemné píchnutí v patě, později vám bolest nemusí dovolit běžnou chůzi. Bolest se může rozprostřít do celého chodidla včetně Achillovy šlachy. Samotné výrůstky na patě pak poznáte pouhým okem.
Jak léčit patní ostruhu
Základem je vyřešit příčinu přetížených úponů. Teprve poté se můžete zaměřit na samotné výrůstky, pokud vám tedy překážejí. Přetížení lze vyřešit cvičením, odpočinkem, vhodnou obuví. Naopak na výrůstky funguje poměrně spolehlivě rázová vlna. Vše ale závisí na tom, v jakém stádiu se vaše potíže nachází.