Často vás trápí oteklé nohy? Jejich neřešení může vést k mnohem závažnějším problémům, dokonce i k operacím. Ale nemusíte mít obavy, pokud zakročíte včas. Přinášíme vám čtyři osvědčené tipy, jak na otoky nohou a hlavně jak jim předcházet i do budoucna. Proč otékají nohy a co se s nimi děje
Znáte to. Přijdete po celém dni v práci, doma vás čeká ještě spousta dalších činností jako vaření, starání se o děti, uklízení. A čas na vydechnutí a odpočinek si můžete dopřát maximálně chvilku předtím, než se vydáte spát. Do toho máte nohy oteklé tak, že byste si při případné večerní procházce museli vzít o dvě čísla větší obuv. Co se s vašima nohama v tuto chvíli děje?
Nohy začínají otékat ve chvíli, kdy nezvládají odvádět krev směrem k srdci. Tím se zvyšuje nitrožilní tlak, utlumí se vyživování buněk a v tkáních se hromadí tekutina. Na základě toho vy můžete pociťovat nepříjemný tlak, brnění, mravenčení nebo dokonce křeče i bolest. Nejčastěji tyto pocity zažíváte v odpoledních či večerních hodinách. Výjimkou ale nejsou oteklé nohy již během dne.
Příčiny otékání nohou
Příčin otékání nohou se vyskytuje hned několik. Jak jsme výše zmínili, jedním z důvodů může být to, že jste celý den na nohou. Podívejme se ale i na ty další:
- nevhodná obuv
- teplo
- sedavé zaměstnání
- přetěžování nohou
- nadváha
- nedostatečná fyzická aktivita
- těhotenství
- špatná funkce ledvin či jater nebo potíže se srdcem
Za nevhodnou obuv považujeme například příliš těsnou obuv, u žen pak zejména vysoké podpatky. To však neznamená, že byste neměly podpatky vůbec nosit, dámy. Jen je potřeba zvážit, zda nebudete na podpatcích stát příliš dlouho. Kromě
oteklých nohou pak riskujete například i
vbočené palce nebo
kladívkové prsty.
Další příčinou je teplo. A to nejen v horkých letních dnech, ale i při saunování či horkých lázních. Relaxační koupel vám na těžké a oteklé nohy tedy moc nepomůže. Naopak.
Příčiny mohou mít i zdravotní původ, jako například špatná funkce ledvin či jater. Otoky nohou jsou také jedním z projevů srdečních potíží. Dochází k nim rovněž i během těhotenství, kdy se tělo vyrovnává s poměrně rychlými a velkými změnami.
Kam až to může zajít
Každý z vás určitě někdy zažil oteklé nohy. A jistě většina z vás tomu nepřisuzovalo nijak velkou váhu. Ale jakmile k otékání nohou dochází často nebo dokonce denně, měli byste zpozornit. Následky mohou být i fatální. Neřešení může vést až k:
Vbočené palce, křečové žíly a další zdravotní komplikace se dají řešit. Někdy bohužel až pomocí operace. V případě poškození jater, ledvin či dokonce srdce mohou být následky i po lékařském zákroku trvalé.
Zbavte se oteklých nohou
Většina lidí řeší komplikace až ve chvíli, kdy se dostaví. Pro mnohé z nich je to ponaučení proto, aby se v budoucnu snažili komplikacím předcházet. Prevence v případě oteklých nohou znamená velkou šanci odvrátit fatální následky.
Tip 1: Buďte aktivní
Zařaďte do svého denního režimu nějakou aktivitu. Začněte třeba procházkami. Doporučujeme zvolit i nějaký sport. Nohy se vám pak dobře prokrví.
Tip 2: Vybírejte si vhodnou obuv
Nemusíte přestat nosit boty na podpatcích. Jen byste měly zvážit, že pokud vás čeká desetihodinové postávání či chození, zda jsou podpatky tou nejlepší volbou. Samozřejmě doporučujeme nosit pohodlnou uzavřenou obuv, případně zdravotnické vložky do bot. Musíte-li nosit podpatky i v zaměstnání, zkuste si je pod stolem vyzout a nechat nohy odpočinout. Případně nenoste příliš těsné ponožky či kalhoty.
Tip 3: Noste Adjustační ponožky
Ke správné regeneraci nohou patří samozřejmě odpočinek. A u odpočinku můžete nosit
Adjustační ponožky. Ty pomáhají nejen proti otékajícím nohám, ale rovněž zlepšují stav, kdy vás trápí kladívkové prsty, vbočené palce, ploché nohy nebo křeče v nohou. Přečtěte si, jak vidí nošení Adjustačních ponožek
fyzioterapeutka.
Tip 4: Sprchujte si nohy střídavě teplou a studenou vodou
Relaxační horké koupele či chození do sauny by vám mohly ještě uškodit. Naopak vám uleví střídavé sprchování studenou a teplou vodou. Úlevu pocítíte téměř okamžitě.
Kombinujte a nezapomínejte na prevenci
Ideálně pak kombinujte výše zmíněné tipy. Pokud ani poté otékání nohou neustoupí, měli byste vyhledat lékařskou pomoc. Nezapomínejte na prevenci. Například Adjustační ponožky doporučujeme nosit i preventivně, když žádné potíže nemáte. Můžete tak veškerým výše uvedeným komplikacím předejít.