Cviky na vbočený palec, které vám pomohou
1) Uvolnění palce
Pohybovat budete jen palcem jako takovým, a to buď z jedné strany na druhou (tzv. viklání) nebo tzv. ždímání, kdy palcem rotujeme ve směru své osy, tam i zpět. Takovéto uvolnění by mělo zabrat přibližně 5 až 10 minut.
2) Uvolnění plosky a prstů
Uvolnění chodidla provádějte ve stejné poloze jako uvolnění palce. Nejlépe tak, že jednou rukou chytnete patu z chodidlové strany, druhou rukou přední část nohy pod prsty a protahujete chodidlo rukama směrem od sebe.
Prsty uvolňujte tak, že si chytnete každý prst zvlášť a mírně zatáhnete a zároveň lehce ohnete směrem dolů. Prsty u tohoto uvolnění mohou „lupat“. Takovéto zvukové fenomény jsou v pořádku a mohou doprovázet i uvolnění celé nohy.
Chodidlo a prsty můžete uvolňovat i za použití pomůcek, jako jsou například gumové válečky či míčky s výběžky (ježci). Stačí si sednout, položit nohy na zem na danou pomůcku a pohybovat nohou dopředu a dozadu nebo masírovat krouživými pohyby. Chodidla takto uvolňujte před každým cvičením pár minut.
3) Odtahování palce od ostatních prstů
Tento cvik je nejzásadnější, pokud chcete svůj vbočený palec zkrotit a pomoci mu zpět do své původní osy. Posaďte se na židli nebo na zem a chodidlo položte na podložku. Pokuste se pohnout palcem po zemi směrem od ostatních prstů, tedy v případě pravého palce doleva a naopak. Důležité je, aby palec zůstal položen na zemi a zároveň se nekrčil směrem do podložky. Ideálně se zároveň pokuste rozevřít od sebe všechny prsty do vějíře, nejen palec.
Pokud tento pohyb palec nezvládne ani náznakem, zkuste si palec do správné polohy nastavit pasivně rukou, pak ji dejte pryč a pokuste se palec v dané poloze alespoň krátkou chvíli udržet. Před tímto cvičením můžete povzbudit a probudit potřebný sval stimulací. A to tak, že si vnitřní hranu chodidla od palce až k patě budete krátkou chvíli lehce škrábat nebo mírně poplácávat prsty.
Pokud toto cvičení bez problémů zvládáte, můžete stejný cvik provádět v zatížení, tedy ve stoji. Toto cvičení provádějte alespoň 5 minut každý den.
4) Aktivace příčné klenby
Prsty jsou stále volně, nesnažte se je příliš zapojit do pohybu. Pro tento a předchozí cvik platí ještě jedno velice důležité pravidlo, a tím je zachování správné osy celé dolní končetiny. Znamená to, že koleno nevytáčíte ani dovnitř, ani ven. Pak má cvik největší účinek. Aktivaci je potřeba provádět denně, čím častěji, tím lépe. Ale minimálně 1x denně cca 5 minut.
5) Protažení přitahovače palce
Sedněte si na židli, chodidla si položte na zem a za oba palce na nohou si zahákněte gumičku. Pomalu dávejte nohy od sebe, tlak gumičky způsobí odtažení palců od ostatních prstů. Tomuto tlaku se nebraňte, naopak, nechte palce uvolněné a vydržte takto v poloze, kde cítíte příjemné protažení. Výdrž by měla být alespoň 30 sekund. Toto protažení by mělo provázet vaše každodenní cvičení.
6) Aktivní odraz při chůzi
7) Chůze naboso
8) Nedělejte „píďalky“
Buďte trpěliví
Je dobré vědět, že cvičení, ač je nejvýznamnější část léčby, není jedinou možností. Ideální je doplnit aktivní cvičení o používání vhodných pomůcek, které uvolní stažené svaly a měkké tkáně nohy, zablokované klouby, podpoří prokrvení nohy a pomohou prstům dostat se do přirozené pozice. Všechny tyto náležitosti splňují Adjustační ponožky. Tak co spojit příjemné s užitečným? Po každodenním cvičení odměňte vaše nohy odpočinkem a uvolněním v Adjustačních ponožkách.
A na závěr jedno připomenutí. Nejlepší léčbou jsou vždy preventivní opatření, aby ke vzniku deformity vůbec nedošlo. Choďte v přírodě co nejvíce naboso a omezte nošení bot na podpatku a s úzkou špičkou, kde prsty nemají šanci zůstat ve svém správném postavení.
1 odpověď
1 odpověď
1 odpověď
1 odpověď