Bakalářská práce potvrzuje Adjustační ponožky jako efektivní doplněk rehabilitace vbočeného palce
Bakalářská práce, kterou zpracovala studentka ČVUT Bc. Klára Přikrylová pod vedením Mgr. Kateřiny Pleschingerové (FyzioKaca) přinesla skvělé výsledky. Výzkum potvrdil, že kombinací fyzioterapie a Adjustačních ponožek lze získat nejoptimálnější změny deformity vbočeného palce – nejen z hlediska postavení palce, ale i vnímané bolesti a celkového komfortu pacientů.
Adjustační ponožky pomáhají
Vbočený palec neboli hallux valgus je jednou z nejčastějších deformit přednoží u dospělé populace. Jedná se o bolestivou a často postupující vadu chodidla, která může negativně ovlivnit kvalitu života. V současnosti existuje několik způsobů konzervativní léčby, ale efekt jednotlivých metod byl dosud nedostatečně prokázán.
Studentka Bc. Klára Přikrylová se ve spolupráci s vedoucí Mgr. Kateřinou Pleschingerovou (Jinochovou), kterou jsme již dříve vyzpovídali v rozhovoru na našem blogu, rozhodla tento nedostatek napravit a v rámci své bakalářské práce na ČVUT analyzovala vliv Adjustačních ponožek na fyzioterapii vbočeného palce.

Jak probíhal výzkum
Do studie bylo zapojeno 26 probandů s diagnostikovanou deformitou vbočeného palce, kteří byli rozděleni do dvou skupin:
- Skupina A absolvovala desetitýdenní rehabilitační plán s pravidelným cvičením a odbornými konzultacemi.
- Skupina B měla shodný rehabilitační plán, doplněný o pravidelné nošení Adjustačních ponožek.
Zlepšení bylo měřeno pomocí Manchester škály a VAS škály, které hodnotily korekci palce a subjektivní vjem bolesti pacientů.
Zlepšení až o 64 % s Adjustkami
Nejvýraznějším zjištěním bylo, že kombinace fyzioterapie s Adjustačními ponožkami vedla ke zlepšení u 64% respondentů. To znamená, že téměř dvě třetiny účastníků, kteří kromě cvičení používali i Adjustační ponožky, zaznamenaly viditelnou změnu stupně deformity palce, jak ji hodnotí tato vizuální Manchester škála.
Oproti tomu u skupiny, která absolvovala pouze cvičení, bylo zlepšení postavení palce nulové. Příčinou mohla být malá intenzita rehabilitace v krátkém časovém úseku, která nebyla dostatečná pro změnu v pozici palce.
Stav PŘED - V PRŮBĚHU - PO aplikaci Adjustačních ponožek
Podle autorky práce: „Adjustační ponožky splnily má očekávání a doporučuji je každému, kdo má obtíže se svým palcem ve formě bolesti, má pocity ‚unavených nohou‘, trpí otoky aker dolních končetin či je jen nespokojen se vzhledem vbočeného palce, který je diagnostikován odborníkem jako hallux valgus.“
Tento výsledek potvrzuje, že Adjustační ponožky jsou vhodným doplňkem ke konzervativní léčbě vbočeného palce. Pomáhají zmírnit bolest, redukovat otoky a přispívají ke korekci palce. Efekt jejich nošení byl tedy odborně prokázán.
Aktivní přístup pacienta je klíčový
Navzdory pozitivním výsledkům studie zdůrazňuje, že samotné nošení Adjustačních ponožek nestačí k trvalému vyřešení deformity. Pokud pacient po ukončení aplikace pasivního doplňku nepokračuje v aktivní rehabilitaci, příznaky vbočeného palce se mohou rychle vrátit.
Autorka dále uvádí: „Pasivním doplňkem nelze léčit samotnou deformitu a příznaky se dostavují okamžitě zpět po vysazení. Sebelepší pasivní doplněk nemůže vyléčit hallux valgus a musí být součástí aktivní rehabilitace.“
Klíčové je pravidelné cvičení a zapojení se do rehabilitačního procesu. Adjustační ponožky tak slouží jako efektivní podpora, nikoliv jako samostatný léčebný nástroj.
Závěr: Ne zázrak, ale chytrá kombinace
Bakalářská práce Kláry Přikrylové přinesla cenné důkazy o přínosu Adjustačních ponožek pro pacienty s vbočenými palci. Adjustky mohou být významnou součástí konzervativní léčby, pokud se kombinují s aktivním cvičením a dlouhodobou rehabilitací.
Podle Kláry Přikrylové: „Fyzioterapie s Adjustačními ponožkami jsou dobrou kombinací v léčbě hallux valgus a lze předpokládat, že příznivé účinky jsou dlouhotrvající při zařazení do každodenního života.“
Výzkum tedy potvrzuje, že Adjustační ponožky mohou pomoci nejen s bolestí a otoky, ale také s postupnou korekcí deformity při dlouhodobém používání. Samy o sobě nestačí, ale ve spojení s pravidelným cvičením a edukací pacienta přinášejí výrazný účinek. Kromě toho jsou pohodlné, příjemné a lehce zařaditelné do běžné denní rutiny. Dávají prostor chodidlu „nadechnout se“ a tvoří ideální doplněk k aktivní terapii.
Zdroj: Přikrylová, K. (2024). Vliv adjustačních ponožek a fyzioterapie na hallux valgus. ČVUT.
Fotografie: archiv Kláry Přikrylové a Kateřiny Pleschingerové, IG: FyzioKaca