Proč lidé šmajdají a jak to řešit
Takzvané šmajdání je nešvar, který můžete poznat na první pohled. Noha není v obuvi v přirozené poloze a při chůzi dochází k sešlapání jejich částí, například vnitřní strany. Nejde však jen o estetickou záležitost a už vůbec byste to neměli brát na lehkou váhu. Šmajdání se může totiž objevit i u dětí. Co je příčinou šmajdání, jak tomu předejít a na co si dát pozor?
Příčiny šmajdání
Když někdo šmajdá, není to vždy zpravidla totéž. Za šmajdáním může stát mnoho důvodů. Jaké jsou nejčastější příčiny šmajdání?
Nevhodná obuv
Jistě víte, že nejčastěji můžete mít sešmajdané pantofle, žabky, sněhule, látkové tenisky a další měkké boty. Jedná se tedy zejména o volnou obuv, která nedrží nohu ve správném postavení. Samotná obuv ale ještě nemusí být hlavní příčinou, ale spíš důsledkem špatného postavení nohou. Přesto pokud možno noste pevnou a prostornou obuv s dostatečně širokou špičkou, která vaše nohy nebude utlačovat a zároveň která je bude držet ve správném postavení. Ideálně volte obuv podle dané činnosti (procházky, sport apod.).
Poúrazový stav
U poúrazových stavů, v tomto případě zejména dolních končetin, může docházet k nesprávnému stereotypu chůze, k přetěžování druhé končetiny či některé z jejích částí, a tím i ke šmajdání. Zde není hlavním problémem výsledné šmajdání, ale fakt, že přetěžováním některých částí může dojít ke zdravotním komplikacím, jako je například zborcená nožní klenba a s tím související plochonoží, vbočené palce a další.
Genetika
Proč se setkáváme se šmajdáním už i u dětí? Na vině může být rovněž genetika, která zapříčiní špatné postavení nohou, nohy do X nebo bortící se nožní klenbu. Poté je potřeba navštívit lékaře, aby pomohl preventivně předejít vážnějším komplikacím. Nejčastěji se to řeší formou ortopedických vložek, případně aktivními cviky u fyzioterapeuta.
Špatný stereotyp chůze
Špatnou chůzí si můžete nejen sešmajdat oblíbenou obuv, ale také zadělat na další potíže. Jak by měla vypadat správná technika chůze? Ta začíná nejprve správným postavením, správným držením těla a následným vykročením, které spočívá v ohnutí kotníku a rovnoměrném rozložení váhy na chodidlo. Podrobněji jsme se rozepsali v článku Jak na správnou techniku chůze.
Problém nemusí být pouze v dolních končetinách
Každý si jistě spojí šmajdání s chodidly, případně s kotníky nebo se špatným našlapováním. Problém ale můžeme najít mnohem výše. Nejčastěji je šmajdání až důsledkem takzvaného řetězení. Začít tak můžeme třeba už u pánve. Jakmile máte pánev vyhnutou trochu dozadu podobně jako při předklonu, mohou se vám kyčle stáčet dovnitř. Tím se vám automaticky vtáčí dovnitř i kolena, čímž může dojít ke zkrácení vnitřních vazů. Kvůli tomuto postavení vám pak dovnitř padají také kotníky a ve finále jsme u šmajdání. Teď jsme vám v podstatě popsali postavení nohou do X.
Co s tím? V každém případě se musíte zaměřit na příčinu problémů, což mohou být klidně i zkrácené zádové svaly. Jakmile odhalíte příčinu potíží, zaměřte se na její odstranění. Pak postupně můžete dostávat jednotlivé části těla do správného postavení, nejčastěji pomocí aktivních cviků, které s vámi provede fyzioterapeut. Nejde však jen pouze o cvičení, ale také o zmíněnou vhodnou obuv či snahu o správný stereotyp chůze. A nezapomeňte, že největší zbraní je vždycky prevence. S tou vám mohou pomoct i naše Adjustační ponožky.