Jak se zbavit patní ostruhy?
Ostruha patní kosti neboli calcar calcanei je diagnóza, jejíž název může být zavádějící. Samotná ostruha, tedy kostěný výrůstek zespodu paty, vzniká až jako následek patologických procesů, které v noze mohou probíhat. Ale podívejme se na to od začátku.
Při jakých příznacích zbystřit
Jaké potíže napovídají, že by se mohlo jednat o patní ostruhu? Spolehlivým ukazatelem jsou bolesti přímo pod patou, v místě, kde se pata opírá o zem, když stojíte. Tyto bolesti jsou velmi nepříjemné, mají bodavý charakter. Zprvu se objevují jen při chůzi, proto se každý krok stává bolestivým, každý nášlap na patu je ostrý, jako když šlápnete na střep. Postupně se bolesti mohou objevovat i v klidu a nemusí zůstávat jen na patě, ale rozšiřují se do celé plosky nebo na Achillovu šlachu. Je třeba si uvědomit, že už ve fázi prvních bolestí při chůzi je stav natolik pokročilý, že musí již nějakou dobu trvat. Výrůstky totiž nevzniknou ze dne na den, ale postupně.
Jak k tomu dojde
Ptáte se, proč se právě na vaší patě vytvořil ostrý výběžek? Za všechno mohou svaly. Přesněji řečeno jejich přetěžování. Krátké svaly nohy se upínají na spodní část patní kosti, stejně tak jako tzv. plantární aponeuróza (chodidlová fascie), což je poměrně silný pruh vazivové tkáně, který poskytuje podporu nožní klenbě a má význam při chůzi, běhu a celkově při funkci chodidla. Pokud jsou svaly nohy a aponeuróza pravidelně a dlouhodobě přetěžovány, namáhají tak svůj úpon na patní kosti a tím pokládají základ pro vznik ostruhy. Tímto mechanismem totiž vzniká v místě úponu otok a postupně i zánětlivý proces, jehož vyústěním je ukládání vápníkových solí, tzv. kalcifikace, na rentgenu patrná jako výrůstek neboli osteofyt známý jako calcar calcanei (ostruha patní).
Co s tím
Léčba je závislá na fázi, do které se potíže dostaly. Ale v zásadě jde v první v řadě o vyřešení příčiny, tedy přetížených úponů. O řešení následku, osteofytu jako takového, jde až v řadě druhé. S přetíženými úpony si poradí fyzikální terapie, kterou předepíše rehabilitační lékař, aktivní cvičení zaměřené na úpravu strategie nášlapu a korekci svalové práce celé dolní končetiny, dále mobilizační techniky, případně masáže plosky. Velmi důležitou roli má protizánětlivá léčba, analgetika, v některých případech i obstřik kortikoidy. Velké úspěchy se přičítají i léčbě rázovou vlnou. Nezbytnou se stává úprava obuvi a nezřídka od bolestí uleví protetické pomůcky, zejména gelová podpatěnka, která odtlumí nepříjemné nárazy na patu, které vznikají při došlapu.
Dopřejte nohám relaxaci
Jako u většiny ortopedických diagnóz, tak i tady je možnost operačního řešení. Stále ale platí, že je vhodné podobným potížím předcházet. K tomu stačí o své nohy pečovat a věnovat jim stejnou pozornost jako například věnujeme každý den obličeji. Nosit správné boty, vhodné přímo pro daný typ nohy, provádět uvolňovací cviky, koupele, dopřát nohám relaxaci, uvolnění a dostatečné prokrvení po dni stráveném v botách. Ideální způsob, jak takové uvolnění nohám dopřát, jsou Adjustační ponožky. V tomto případě poslouží jednak jako prevence a jednak i v rámci léčby již vzniklé ostruhy a přetížení úponů svalů nebo plantární aponeurózy. Díky oddělovačům prstů se prsty protáhnou, uvolní a pomohou zmírnit otoky nohou a negativní vlivy celodenního nošení bot na naše unavené a přetěžované nohy.
3 odpovědi
4 odpovědi
4 odpovědi
1 odpověď
4 odpovědi
1 odpověď
1 odpověď
1 odpověď