Podologie a podiatrie. Jak na odbornou péči o vaše nohy
Nohy nesou tíhu našeho těla. Aby nám sloužily co nejlépe a nejdéle, měli bychom se o ně náležitě starat. Navíc jsou nohy poměrně složitým mechanismem skládajícím se z mnoha kostí, kloubů, šlach a svalů. Proto se problematikou nohou se zabývá nejen fyzioterapie, ale také samostatné obory podologie a podiatrie. Jak a v čem vám tyto obory mohou pomoct?
Co je to podologie a podiatrie?
Podologie je obor, který se zabývá problematikou chodidel, tedy jejich prevencí, léčbou bolestivých stavů a zdravotních komplikací ve vztahu k celému pohybovému aparátu. Podologická poradna navazuje na další lékařské obory, jako je dermatologie, diabetologie, angiologie, ortopedie, chirurgie nebo třeba pediatrie. Podologii se mohou věnovat rovněž fyzioterapeuti. Patří sem také využívání pomůcek, jako jsou ortopedické vložky, ortézy a mohli bychom také zmínit Adjustační ponožky.
Oproti tomu podiatrie je lékařským oborem, který se zaměřuje nejen na chodidla, ale na komplexní studium nohy od anatomie přes fyziologii až po diagnostiku, léčbu a poradenství. Jednoduše řečeno podiatrie se zabývá péčí o nohy od kostí a kloubů přes šlachy a svaly až po kůži a nehty. V případě bolestí či jiných komplikací nohou navštívíte podiatra, který vám provede vyšetření a určí přesnou diagnózu.
Oba obory spolu úzce souvisí, protože jejich cílem je totéž - starat se o zdraví nohou.
Kdy využít podologii a podiatrii
Začněme u dětí. U nich se projevují bolesti a komplikace zejména v souvislosti s růstem (nejčastěji trpí jejich paty, kolena) a dále pak kvůli špatnému držení těla, nesprávnému postavení nohou nebo kvůli jejich přetěžování. Výjimkou nejsou ani vrozené vady.
Dospělí nejčastěji řeší komplikace v souvislosti s nevhodnou obuví, přetěžováním nohou nebo nadváhou. Samostatnou kategorií jsou sportovci, kteří kromě přetěžování řeší hlavně poúrazové stavy a co nejrychlejší navrácení do tréninkového procesu.
Výjimkou nejsou ani starší lidé trpící bolestmi či ortopedickými deformitami, jako je vbočený palec, kladívkové prsty, artróza, plochonoží a podobně.
Součástí podologického vyšetření je využití podoskopu, který dokáže posoudit ortopedické vady nohou. Mimo jiné dokáže zhodnotit, které části chodidla jsou přetěžované, zda správně pracují nožní klenby nebo řeší celkové postavení nohou a další stavy.
A co fyzioterapie?
Někdy volí lidé při komplikacích nohou, deformitách či bolestech návštěvu fyzioterapeuta, který rovněž může provést určitý druh vyšetření.
V případě, že nemáte k dispozici lékařskou zprávu popisující diagnostiku vašeho stavu (případně rentgenový snímek, ultrazvuk či magnetickou rezonanci), má fyzioterapeut často omezené možnosti, jak vám pomoct, aby nedošlo například ke zhoršení stavu.
V ideálním případě je vhodné nejprve navštívit lékaře a teprve poté se vydat za fyzioterapeutem, který vám pomocí rehabilitace, vhodných cvičení a dalších opatření a doporučení pomůže s co nejrychlejším návratem k běžným činnostem.
Jak pečovat o své nohy
V zásadě by mohlo stačit, když se budete řídit následujícími radami a tipy. V první řadě, ať už vám to zní jakkoliv, naslouchejte svým nohám. A to ve smyslu pozorování změn. Neignorujte případné bolesti, všímejte si zvýšené citlivosti, reakce na teplotu nebo změny vzhledu nehtů. Pamatujte, že prevence je vždy lepší než léčba. Proto pečujte o své nohy nejen z hlediska hygieny, ale také ve smyslu výběru a nošení vhodné obuvi pro danou činnost. Dále si dopřejte dostatek regenerace, zapojte pravidelnou aktivní činnost nebo třeba noste Adjustační ponožky, které vám pomohou zejména jako prevence před otoky, bolestmi nebo ortopedickými deformitami.
Už jste je vyzkoušeli?