Metatarsalgie vám může znepříjemnit každý krok
Zpočátku ojedinělé bolesti v oblasti chodidel pod prsty přecházející až do nártu se mohou vyklubat v chronické potíže. Zvlášť když se pacient nezačne věnovat řešení onemocnění včas. Metatarsalgie vám tak může dříve či později znepříjemnit každý krok. Jaké jsou její příčiny a jak ji léčit? Na to vám odpovíme v následujících řádcích.
Co to je metatarsalgie a jak se projevuje
Metatarsalgie, metatarzalgie nebo Mortonova neuralgie? Ve všech třech případech se jedná o totéž. Oproti například vbočenému palci je zde hlavním indikátorem potíží nikoliv vizuální stránka, ale bolest. Bolest se objevuje na spodní straně chodidla pod prsty a v nártu a často vystřeluje do třetího a čtvrtého prstu. Někdy bolest doprovází také brnění, otoky či otlaky. Nejprve se bolesti objevují po, případně při zátěži, ale při neřešení pak také v klidovém stavu. Bolest způsobuje tření či utlačování hlaviček kostí (metatarzy) a plantárních nervů, což vede k lokálnímu zánětu.
Metatarsalgie se objevuje nejčastěji u žen ve věku mezi 50. a 70. rokem, protože mají biologicky danou nižší pevnost vazivového aparátu a také tomu přispívají nošením nevhodné obuvi. Výjimkou ale nejsou ani mladší ženy a ani muži.
Hlavní příčiny
V první řadě jde o přetěžování v důsledku nošení nevhodné obuvi – u žen zejména boty na vysokém podpatku s úzkou špičkou. Tato obuv stlačuje prsty k sobě a dochází ke zmíněnému kontaktu nártních kostí a plantárního nervu. Zároveň v této obuvi nemá noha přirozené postavení a při chůzi se celá váha těla přesune na přední část nohy. Svou roli v závažnosti metatarsalgie hraje také stav nožní klenby. Zpravidla jde metatarsalgie ruku v ruce se zborcenou nožní klenbou a s plochonožím, které rovněž způsobuje mimo jiné přetěžování nohou (v důsledku nevhodné obuvi, nadváhy apod.).
Další příčinou mohou být například kostní výrůstky či nepřirozená chůze v poúrazových stavech, například našlapování na špičku po úrazu kolene při fixaci nohy ortézou.
Jak poznat, že jde právě o metatarsalgii
Od oka to nepoznáte. Doporučujeme zvolit návštěvu lékaře, který vás pravděpodobně pošle na rentgen. Ne všechno se dá zjistit z rentgenových snímků, proto může přijít na řadu ultrazvukové vyšetření, případně magnetická rezonance.
Léčba metatarsalgie
Abyste mohli zahájit léčbu, je nejprve potřeba odhalit příčinu onemocnění, aby i po vyřešení onemocnění nedošlo k recidivě. Následná léčba se odvíjí také od závažnosti onemocnění. Pouze v těžkých případech je nutná operace, kdy se místo vyčistí a případně se odstraní poškozený nerv.
V ostatních případech dochází spíše ke konzervativní léčbě. Ta spočívá například ve využití fyzioterapie, kdy se provádí speciální cviky, které zlepší koordinaci svalů a uvolní měkké tkáně. Rovněž je možné využít kinesiotaping či léčbu rázovou vlnou. Skvělým pomocníkem při metatarsalgii i jako prevence je nošení Adjustačních ponožek. Díky speciálním meziprstním oddělovačům pomáhají zrychlovat krevní oběh a tím urychlují i regeneraci nohou. Adjustační ponožky udržují nohy a prsty mobilní, ohebné, a tím méně bolestivé.