Jak předejít varixům
Varixy či jinak známé křečové žíly trápí až polovinu dospělých mužů v pokročilém věku a zhruba dvě třetiny dospělých žen. Zprvu se může jednat pouze o estetický problém. Ale pokud se včas nezaměříte na prevenci či zmírnění tvorby varixů, můžete se dříve nebo později dostat až na operační sál. Jak tomu předejít?
Co jsou to varixy a jak vznikají
Varixy, křečové žíly nebo také žilní městky jsou rozšířené povrchové žíly v oblasti dolních končetin. Rozdělujeme je na primární a sekundární, přičemž primární varixy se objevují častěji. Hraje totiž u nich roli především genetická predispozice v kombinaci s vnějšími vlivy. V případě sekundárních varixů se jedná nejčastěji o posttrombotický stav.
Varixy vznikají rozšířením povrchových žil, oslabením žilních stěn a nedomykavostí chlopní v žilách, které spojují povrchový a hluboký žilní systém v dolních končetinách a které běžně zabraňují zpětnému toku krve v žilách. V případě, že se chlopně poškodí, dochází mimo jiné k zpětnému toku krve. Žíly kvůli tomu ztrácejí svoji elasticitu a žilní stěna se na základě dlouhodobě zvýšeného tlaku vakovitě roztahuje. Vzniká tak žilní vak, kterému říkáme varix. Ten je na dolních končetinách viditelný pouhým okem, jako by bylo něco pod kůží. Svůj vliv na vznik a rozšíření varixů má také přítomnost hormonu zvaný progesteron, který řadíme primárně mezi ženské hormony.
Faktory, které podporují vznik varixů
Kromě zmíněné genetické predispozice hrají roli při vzniku a rozšíření křečových žil také další faktory. Řadíme mezi ně například:
- zvýšený nitrobřišní tlak
- přílišné zatěžování nohou (práce ve stoje, nedostatečná regenerace...)
- práce v sedě, kdy se nohy nedostatečně prokrvují
Léčba křečových žil
V první řadě se obecně preferuje konzervativní léčba. Ta spočívá zejména v elastické kompresi, kdy se nejčastěji využívají kompresní ponožky a punčochy pro prokrvení nohou. Velkou pomůckou mohou být v tomto případě také Adjustační ponožky, které kromě protažení svalů a šlach pomáhají také prokrvovat dolní končetiny. V kombinaci s konzervativní léčbou lékaři nejčastěji předepisují léky, konkrétně venofarmaka.
Při přetrvávání potíží je nevyhnutelný lékařský zákrok. V případě chirurgické léčby existuje několik druhů operací, jejichž výběr se odvíjí od stavu pacienta a progresu onemocnění. Principem zákroku je zpravidla odstranění nefunkčních chlopní a povrchních žil.
V případě, že se varixy žádným způsobem neléčí, může dojít až ke vzniku bércového vředu. Pokud se tak stane, je lékařské ošetření nevyhnutelné.
Jak varixům předejít
Nejdůležitějším a nejúčinnějším faktorem při předcházení či zastavení rozšiřování varixů je prevence. Pokud máte zaměstnání, kdy celou směnu stojíte, měli byste si následně dopřát dostatečnou regeneraci nohou. V případě, že vám po celodenním stání či zátěži mimo jiné otékají nohy, dejte si je do zvýšené polohy nebo si je sprchujte střídavě studenou a teplou vodou.
Určitě se hodí preventivně nosit kompresní punčochy, případně Adjustační ponožky, které vám pomohou nohy prokrvit a protáhnout. A to jak v případě sedavého zaměstnání, práci ve stoje i nadměrné sportovní zátěži. Doporučujeme vám nepodceňovat, když vám vaše nohy začnou naznačovat, že je něco v nepořádku. Když podchytíte případné komplikace včas, ušetříte si spoustu nepříjemností.