4 tipy na kladívkové prsty, které vám zaručeně pomohou
Trápí vás kladívkové prsty na nohou nebo byste jim raději chtěli předejít preventivně? Zpočátku banální problém se může vyvinout v dlouhodobé komplikace, které vám mohou značně znepříjemnit život. To ale nechceme. Pojďme se podívat na čtyři tipy, které vám zaručeně pomohou vyléčit kladívkové prsty a udržet nohy zdravé.
Co jsou to kladívkové prsty a jaké jsou jejich příčiny
Kladívkové prsty patří podobně jako vbočený palec nebo ploché nohy mezi nejčastější deformity nohou, které se projevují na základě porušení rovnováhy svalů na nohou. Jedná se o takzvané skrčeniny prstů. Tato deformita se projevuje spíše u starších lidí a nejčastěji se týká druhého prstu na noze. Prst se postupně ohýbá, přičemž jej již nelze plně narovnat. Navíc se na kloubu u prvního článku vytvoří bolestivý otlak nebo kuří oko.
Kladívkové prsty souvisí s rozpadající se nožní klenbou, ochabnutí svalů a degenerací vazů. Noha se v tomto případě lehce prodlouží, čímž dojde ke zkrácení vazů a šlach a stáhnutí prstů.
Mezi hlavní příčiny patří nošení nevhodné obuvi, zejména podpatků a těsné obuvi s nedostatečným prostorem u špičky. Dále může být příčinou špatné držení těla nebo například přetěžování nohou. U lidí nízkého věku může být příčinou také vrozené vady související se špatným postavením nohy nebo následky neurologických onemocnění.
Kladívkové prsty souvisí s rozpadající se nožní klenbou, ochabnutí svalů a degenerací vazů. Noha se v tomto případě lehce prodlouží, čímž dojde ke zkrácení vazů a šlach a stáhnutí prstů.
Mezi hlavní příčiny patří nošení nevhodné obuvi, zejména podpatků a těsné obuvi s nedostatečným prostorem u špičky. Dále může být příčinou špatné držení těla nebo například přetěžování nohou. U lidí nízkého věku může být příčinou také vrozené vady související se špatným postavením nohy nebo následky neurologických onemocnění.
Jak poznat kladívkové prsty
Jak poznáte, že se ve vašem případě jedná o kladívkové prsty, aniž byste museli navštívit lékaře? Můžete to poznat už při začínajících komplikacích podle vzhledu. Prst, respektive prsty se vám začnou krčit s tím, že je nelze úplně narovnat. Z pohledu shora to bude vypadat, jako by vám chyběl poslední článek prstu, protože se bude opírat o podlahu.
Díky této nepřirozené poloze vás bude tlačit noha v botě a u kloubu prvního článku se vám objeví otlaky. Ty se mohou zpočátku projevovat jako mozoly, později se z nich může stát kuří oko, které prorůstá do hloubky a působí velmi nepříjemnou bolest nejen v obuvi, ale později i při jakémkoliv dotyku. Obdobné otlaky se vám mohou objevit i na bříškách prstů či na chodidlech v místech, která jsou najednou nejvíce přetížena. Pod otlaky se vám pak mohou tvořit burzy, což jsou vaky naplněné tekutinou, které se mohou zanítit a působit další komplikace.
Jak na léčbu kladívkových prstů
Neřešení počátečních příznaků může vést nejen k nutnosti operačního zákroku, ale také k nepříjemným bolestem, které budou doprovázet každý váš krok či kontakt s okolím.
1. Chraňte své nohy v rámci prevence
Není nic jednoduššího než udržovat své nohy zdravé v rámci prevence. Tím výrazně snížíte riziko jakýchkoliv potíží a deformit, které nohy postihují. A jak preventivně chránit nohy?
Základem je aktivní pohyb, procházky, ale také dostatečný odpočinek. Neměli byste své nohy zbytečně přetěžovat. A když k tomu dojde, dopřejte jim regeneraci, ať už ve formě klasického odpočinku na gauči nebo například masáže chodidel, plavání a dalších aktivit, kde si nohy odpočinou.
2. Noste vhodnou obuv
Při počínajících či pokročilých kladívkových prstech byste se měli pokud možno vyvarovat nošení podpatků. A pokud je jejich nošení u vás nezbytné například v zaměstnání, pokuste se to co nejvíce omezit.
Vaše obuv by měla mít dostatečně prostornou špičku a můžete použít i ortopedické vložky, případně takzvaná srdíčka, která podporují správné postavení nožní klenby a zamezují tak vzniku plochonoží.
Pokud se chystáte pořídit novou obuv, určitě se v ní nejprve projděte. Vyražte na nákupy také pokud možno v odpoledních hodinách. Vaše nohy mají v tuto dobu největší objem.
3. Cvičení a protahování
Při začínajících deformitách byste měli ideálně každý den protahovat nohy i prsty. Pomůže také masáž nohou a chodidel a při začínajících obtížích například rehabilitace, tedy návštěva fyzioterapeuta, který vám pomůže uvolnit ztuhlá kloubní pouzdra a korigovat postavení prstů.
4. Adjustační ponožky
Pro maximální efekt léčby doporučujeme pravidelné nošení Adjustačních ponožek. Jejich největší výhodou je, že vám mohou pomoci i v rámci prevence. Pomohou vám prokrvit a protáhnout prsty i chodidla, což se pozitivně projeví na celkové úlevě od bolesti či unavených a oteklých nohou.
Kromě toho vám Adjustační ponožky mohou pomoct jako součást léčby při počínajících i rozvinutých potížích s kladívkovými prsty. Jen se třeba dodat, že byste se neměli spolehnout pouze na ně, ale využívat je jako podporu při další aktivní léčbě.
Zdraví nohou se vyplatí věnovat zvláštní pozornost. Ušetříte si tak spoustu nepříjemných pocitů, bolesti a času stráveného u lékaře. Není nic příjemnějšího než do nového dne vykročit zdravýma nohama.
5 odpovědí
1 odpověď